25 maja 2018 10:25 | Aktualności

DZIEŃ PROFILAKTYKI

16 maja był w naszej szkole dniem profilaktyki. W tym dniu gościliśmy pana Andrzeja i panią Milenę z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku.

Klasa I i III uczestniczyła w programie profilaktycznych zatytułowanym „Cukierki”. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, a także wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie oraz nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych.

Uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztacie zachowań asertywnych w sytuacjach ryzykownych „Potrafię być sobą”. Oprócz otrzymania podstawowych informacji na temat uzależnień i środków zmieniających świadomość, uczniowie zostali nauczeni praktycznego stosowania wybranych technik zachowań asertywnych.

„Debata” – to tytuł programu, w którym uczestniczyła klasa V i VI.  Program miał charakter uprzedzający. Jego zadaniem było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości,

„Nie daj się oszukać – dopalacze to też narkotyki” – taki tytuł nosił program dla klasy VII oraz II i III Gimnazjum. Spotkanie miało na celu wstępną diagnozę skali zjawiska w danej grupie, rozbrojenie mitów na temat środków psychoaktywnych takich jak dopalacze oraz inne narkotyki i zastąpienie ich rzetelną wiedzą.

„Narkotyki – mity a rzeczywistość” to program skierowany do nauczycieli naszej szkoły. Podczas spotkania była okazja do przypomnienia sobie podstawowych informacji dotyczących objawów, sposobów działania i zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych, a także postawy, jaką należy przyjąć podczas styczności z osobą pod wpływem środków psychoaktywnych.

Olimpia Kowal-Gadecka