12 października 2020 13:47 | Aktualności

Wycieczka do Świeradowa kl.I-III oraz klas starszych

Dnia 1 października 2020 r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Zarębie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu. Planując wyprawę, obawialiśmy się, czy pogoda nam dopisze. Byliśmy ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Jak się okazało, aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Jesienne drzewa mienią się kolorami polskiej złotej jesieni, które mogliśmy obserwować już w drodze do Świeradowa. Na początku trasy  czekała na nas pani leśnik.

Wędrowaliśmy na Zajęcznik ścieżką matematyczno-przyrodniczą z interaktywnymi tablicami dla dzieci. Pani leśnik  opowiedziała nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazała  fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się m. in. jak rozpoznać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta  zimą, które grzyby są jadalne i dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów oraz jak uniknąć spotkania z dzikiem. Poznaliśmy warstwową budowę lasu oraz udało się nam usłyszeć śpiew ptaków i znaleźć ślady zwierząt.

Praca leśników to nie tylko praca w lesie, ale również  edukowanie młodego pokolenia,   podnoszenie świadomości  społecznej w zakresie racjonalnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu.  Na zalesionym szczycie wzniesienia jest stacja przekaźnikowa RTV  i  nowo wybudowana  wiata służąca do odpoczynku zmęczonym turystom.  Odpoczywając w otoczeniu lasu, wszystkie dzieci zjadły z wielkim apetytem kanapki przygotowane przez rodziców.

Pełni  nowej wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą. Spacer  po świeradowskim lesie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pragniemy serdecznie podziękować pani Katarzynie Męcinie  z Nadleśnictwa  Świeradów za wspaniałą lekcję  i zaszczepienie w nas miłości do lasu.

Następna wyprawa do lasu zimą - już czekamy na spotkanie z panią leśnik.

Klasy starsze odbyły tę wycieczkę 9 pażdziernika.

D z i ę k u j e m y!

Uczniowie kl.I-III z opiekunami