09 listopada 2020 12:11 | Aktualności

NAUKA W DOBIE PANDEMII

Po raz kolejny uczniowie i rodzice w całej szkole doświadczają trudu nauki zdalnej. Dla niektórych uczniów jest to powód do radości, jednak dla większości jest to sytuacja trudna.

Po raz kolejny przyszło nam się zmagać z pandemią w domu przed ekranem komputera z książką i zeszytem. Tylko chwile dzielą nas od zupełnego lockdownu.

Dla wielu uczniów, jak i ich rodziców jest to sytuacja uciążliwa. Na wiosnę była to sytuacja nowa, budząca ciekawość, pogoda była coraz ładniejsza, a dni coraz dłuższe. Obecnie sytuacja jest o wiele trudniejsza, już wiemy, co to znaczy uczyć się zdalnie, dni są coraz krótsze, słońca coraz mniej. Dołuje nas nie tylko obecna sytuacja, ale i wizja najbliższej przyszłości. W związku z pandemią i zaistniałą sytuacją uczniowie mogą mieć poczucie zagrożenia, czuć niepewność i bezradność. Brak kontaktu z rówieśnikami też wpływa na samopoczucie dzieci.

Nie każdy uczeń dobrze radzi sobie z tą sytuacją. Co może zrobić rodzic, aby pomóc własnemu dziecku?

Przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem, że obecne działania: zamknięta szkoła, nauczanie zdalne, brak możliwości samodzielnego przemieszczania się w godzinach od 8 do 16 służy spowolnieniu rozprzestrzeniania się pandemii. Każdy z nas został w jakiś sposób ograniczony w swoich działaniach: nie można swobodnie robić zakupów, nie można pojechać na weekend na kilkudniową wycieczkę z noclegiem, nie można chodzić w przestrzeni publicznej bez maseczki itd. Niech dziecko wie, że rodzicowi też niełatwo żyje się w obecnej sytuacji, że też ma obawy, żyje w niepewności. Niech dziecko wie, że z tym problemem boryka się także rodzic.

Jak motywować dziecko do systematycznego uczenia się w domu?

• ustal razem z dzieckiem plan działania: kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na naukę obowiązki;
  • rób dziecku przerwę w nauce, szczególnie gdy dziecko jest młodsze,
  • przed przystąpieniem do nauki przygotujcie wszystkie podręczniki i pomoce, aby wszystko było „pod ręką”,
  • ustalcie, jak będziecie kontrolować wykonaną przez dziecko pracę (odpytanie, sprawdzenie notatek, zapytanie czy wszystkie zadania odesłał nauczycielowi),
  • zapytajcie czy nie potrzebuje Waszej pomocy,
  • doceniajcie starania dziecka, chwalcie nawet niewielkie działania związane z uczeniem się w domu,
  • nie odrabiajcie za dziecko zadań zadanych przez nauczycieli,
  • zachęcajcie do samodzielności - samodzielne radzenie sobie z zadaniami kształtuje poczucie własnej wartości i daje większą satysfakcję.

Jak zorganizować dziecku warunki do nauki?

• zanim dziecko rozpocznie naukę należy zadbać, by nic go nie rozpraszało, wyłączcie radio, telewizor, zamknijcie drzwi od jego pokoju, odłóżcie telefon komórkowy na półkę, niech na biurku leżą tylko rzeczy potrzebne do nauki,
  • zadbajcie o kącik do nauki dla dziecka – własne biurko i krzesło przystosowane do wzrostu dziecka, prawidłowe oświetlenie,
  • temperatura w pokoju powinna wynosić ok. 20-21 stopni Celsjusza, nie może być zbyt gorąco i duszno, ani za zimno,
  • wietrzcie pomieszczenie, w którym dziecko się uczy,
  • ważne jest też, aby domownicy i rodzeństwo nie przeszkadzało w skupieniu na nauce.

Na atmosferę do nauki wpływa też nastawienie rodziców do szkoły i edukacji oraz obecnej sytuacji - im bardziej rodzice wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera uczenia się. Pochwała za wykonaną pracę, daje dziecku satysfakcję i energię do dalszej pracy.

Nie zmienimy obecnej sytuacji, musimy ją przetrwać, jedyne, co możemy zrobić to chronić siebie i najbliższych stosując się do zaleceń lekarzy i rządu oraz próbować szukać pozytywnych aspektów obecnej sytuacji, bo takie też są.

Skupiajmy się na tych pozytywnych rzeczach, może to jest czas, aby po raz pierwszy pozwolić dziecku ugotować obiad lub upiec ciasto pod naszym okiem,  może to jest czas, aby wreszcie usiąść z dziećmi i zagrać w grę planszową, a może jest to wreszcie czas, aby usiąść ze sobą i zwyczajnie porozmawiać o tym, co nas boli i niepokoi.

Sytuacja zmusza nas do przebywania ze sobą w domu dłużej niż zazwyczaj, wykorzystajmy to.

Czerpmy radość z każdej pozytywnej chwili, cieszmy się z każdej małej rzeczy, róbmy rzeczy, których nigdy nie robiliśmy z dziećmi, nie zmarnujmy tego czasu.

Pozdrawiam i życzę Wam dużo zdrowia :)

Pedagog – Olimpia Kowal-Gadecka